Stavba novej vyhliadkovej veže vo Vysokých Tatrách

Stavba novej vyhliadkovej veže vo Vysokých Tatrách

V srdci jednej z najnavštevovanejších tatranských osád stavajú vyhliadkovú vežu vysokú niekoľko desiatok metrov.

Veža, ktorú v Tatrách začali stavať, má priemer pôdorysu viac ako 33 metrov a vysoká je niečo cez 53 metrov, povedal Štefan Bieľak z obecného úradu v Štrbe.

„Bude mať desať podlaží, respektíve úrovní, a štyri vyhliadkové plošiny, ktorých súčasťou bude aj adrenalínová sieť a presklená podlaha na špici vyhliadky. Vstup do únikového schodiska je pritom navrhnutý ako tobogan,“ priblížil Š. Bieľak.

V treťom stupni ochrany
Dĺžka špirálovo – visutej vnútornej lávky bude 580 metrov od úrovne terénu po hornú vyhliadkovú plošinu. Kapacita vyhliadkovej veže je takmer 500 návštevníkov.

„Vo veži sa bude nachádzať vstup s pokladňou a zázemím, múzeum Tatranského národného parku, kaviareň, denná miestnosť či darčekový obchod a toalety. Zároveň tam má byť sklad, miestnosť pre upratovačku a zázemie pre zamestnancov,“ doplnil Š. Bieľak.

Veža sa bude nachádzať vľavo od areálu skokanským mostíkov. Podľa riaditeľa Správy TANAP-u Pavla Majka ide o odprírodnenú plochu bývalého ihriska, ktorá sa nachádza v intraviláne obce.

„Momentálne je to v 3. stupni ochrany prírody, my to chceme v novom návrhu zonácie vyňať z ochrany a dať to do vnútorného ochranného pásma 2. stupňa, keďže tam už sa nachádzajú rôzne stavby. Drvivú väčšinu kompetencií, ako to tam vyzerá, si tak prevezme samospráva,“ uviedol P. Majko.

„V našom odbornom stanovisku sme limitovali akurát výšku, aby to nejakým spôsobom vizuálne zle nepôsobilo. Je to ale podstatne nižšie, ako skokanské mostíky, takže tam problém tiež nebol,“ skonštatoval. Ochranári momentálne zisťujú, či sa ich podmienky premietli aj do stavebného povolenia.

Zdroj: TASR

0 Komentáre

Zanechaj svoj odkaz